Bunkeri Rijeka

Karta Enciklopedija Blog O nama Prijavi se

Sadržaj


Bunker kod Hartere 2

Originalno ime ?
Godina izgradnje Između 1938. i 1941.
Država Kraljevina Italija
Tip fortifikacije Veliki bunker
Okružnica 7000
Stupanj završenosti Završen

Opis fortifikacije

Ovaj bunker nalazi se iznad korita Riječine preko puta Hartere, na talijanskoj strani rapallske granice, odmah pored njega nalazi se i Bunker kod Hartere 1. Bunker je vjerojatno tipa 7000 zbog svoje jednostavnosti za razliku od drugih velikih bunkera tipa 15000, primjerice nema flankirajučih položaja pored svoje puškarnice kao što je to tipično za bunkere tipa 15000, nadalje nema nikakvu zaštitu ulaza, poput unutarnje ili vanjske puškarnice koja čuva ulaz niti ikakav oblik kamuflaže. Iz toga bi se dalo zaključiti da se radi o jednostavnijem tipu 7000 izgradnja kojega je trajala znatno kraće od fortifikacija tipa 200 i kasnije tipa 15000, nadalje fortifikacije tipa 7000 bile su namjenjene za minimalan broj posade i opremljene hranom, vodom i municijom za do tri dana borbe. Godina izgradnje ovog bunkera ne može se sa sigurnošću utvrditi, jer zbog svog pretpostavljenog tipa 7000 bunker ili barem plan bunkera je napravljen nakon nastanka Okružnice 7000, odnosno nakon 1938. godine, no čelična vrata na bunkeru nisu talijanskog tipa, već rupnikovog tipa što znači da su ona reciklirana s rupnikovog bunkera, što znači da su bila postavljena tek nakon Travanjskog rata 1941. godine. Postoji i mogućnost da su radovi krenuli i nakon nastanka Okružnice 15000, odnosno 1939. godine, samo po starijem tipu 7000. Mi pretpostavljamo da ja izgradnja krenula prije 1941. godine zbog samog položaja bunkera koji bi čuvao rapallsku granicu te da je bunker bio završen 1941. godine nakon okupacije Kraljevine Jugoslavije i onda su na njega postavljena rupnikova varata kako bi se uštedilo na čeliku, nije moguće točno utvrditi godinu kada je izgradnja krenula, moguće da je to bilo 1938. iako sumnjamo da bi izgradnja ovakvog bunkera trajala toliko dugo, zato je vjerojatnija teorija da je izgradnja krenula čak nakon nastanka Okružnice 15000 po starijem tipu 7000, možda 1939. godine ili čak 1940. godine.

Nakon ulaznih vrata u bunkeru se nalazi kratki hodnik koji odmah nakon vrata skreće u lijevo i onda nakon oko jedan metar skreće u desno i ulazi u glavnu prostoriju, hodnik je izgrađen u ovakvom obliku kako bi zaštitio posadu u bunkeru od ikakve eksplozije koja bi uništila vrata. Glavna prostorija je sličnog oblika kao prostorije za posadu u drugim velikim bunkerima i utvrdama, samo što je relativno kratka zbog malog broja posade koji je bio potreban za ovaj bunker. Na kraju prostorije za posadu nalaze se dvije stepenice koje vode u samu prostoriju s puškarnicom, puškarnica je zaštićena čeličnim oklopom debljine 70mm. Ispred otvora nalazi se postolje za tešku strojnicu Breda M37. Iznad otvora puškarnice nalazi se nekakav otvor za cijev, koji je vjetojatno služio za ventilaciju plinova nastalih tijekom pucanja iz strojnice. Debljina betonskih zidova bunkera je oko 2-2.5m

Zanimljivost ovog bunkera su već prije spomenuta očuvana čelična vrata reciklirana s rupnikovog bunkera, ovo nije jedini primjer talijanske fortifikacije koja koristi rupnikova vrata, ona se pojavljuju i na jednom od ulaza u podzemnu utvrdu San Giovanni, talijanska vojska je reciklirala vrata s rupnikovih bunkera koje su pridobili nakon okupacije Kraljevine Jugoslavije vjerojatno zbog oskudice čelika zbog međunarodnog embarga na uvoz čelika nakon talijanske invazije na Etiopiju. Također zanimljivost je da ukoliko je ovaj bunker bio kamufliran tip kamuflaže bio bi "drvena baraka", koja se "odijevala" na betonsku strukturu.

Današnje stanje bunkera

Bunker je u vrlo dobrom stanju zbog svoje nepristupačne lokacije, čelična vrata su i dalje na mjestu i u unutrašnjosti je vrlo mala količina smeća, vanjski otvor puškarnice je djelomično zazidan i oko nega su postavljeni kablovi.

Galerija


Slike bunkera izvana


Slike puškarnice izvana


Slike vrata i ulaznog hodnika iznutra


Slika prostorije s puškarnicom iznutra


Slike prostorije za posadu iznutra


Slike puškarnice iznutra


Slika bunkera iz korita, bunker se nalazi lijevo, bunker desno je Bunker kod Hartere 1, izvor: priložio korisnik Zoxy na Croinfo forumu, https://croinfo.net/forum051novi/index.php?topic=1352.msg13325#msg13325

Izvori

Objavio korisnik: Lijo Super Admin