Bunkeri Rijeka

Karta Enciklopedija Blog O nama Prijavi se

Sadržaj


Podzemna utvrda Solin

Originalno ime Gruppo di opere di Martinschizza - Opera N. 6
Godina izgradnje 1943.
Država Kraljevina Italija
Tip fortifikacije Podzemna utvrda
Okružnica 15000
Stupanj završenosti Vrlo rani stadij iskopa

Opis fortifikacije

Utvrda Solin trebala se sastojati od ulaza čuvanog puškarnicama, tipičnog za utvrdu tipa 15000, prostorije za posadu, velike čelične osmatračnice te od jednog betonskog bunkera za dvije strojnice. Uloga ove utvrde trebala je pretežito biti centralna osmatračnica za ovo područje, zbog čega je odabrana lokacija na brdu Solin koja je vrlo povoljna. Velika centralna čelična osmatračnica trebala se nalaziti pri samom vrhu brda na kamenjaru, dok se bunker za dvije strojnice trebao nalaziti malo niže na istočnom dijelu brda, njegova uloga bila bi da čuva sam prilaz brdu te istočno podnožje brda.

U ulaznom bloku utvrde trebali su se nalaziti toaleti i mala niša za skladište vode ili za generator, dok je ulaz izvana trebao biti čuvan s puškarnicama i iznutra s jednom puškarnicom koja gleda na hodnik. Prostorija za posadu sadržavala bi male prostorijce za skladištenje municije i zaliha vode. Također je zanimljivo da je i centralna osmatračnica u biti trebala biti "aktivna osmatračnica", odnosno bilo je planirano da se otvor također koriste i za puškostrojnice. Bunker je trebao sadržavati dvije teške strojnice i dva otvora za bacanje granata te uz to i dvije manje puškarnice koje su se vjerojatno mogle koristiti za puškostrojnice ili kao osmatrački položaji.

Zanimljivo je da se opis centralne osmatračnice razlikuje od onoga prikazanog na tlocrtu, vjerojatno zato jer je plan bio prilagođen zbog oskudice čelika, na nacrtu osmatračnica se prikazuje kao velika betonska aktivna osmatračnica s dva otvora za bacanje granata i jednim sigurnosnim izlazom, a ne kao čelična osmatračnica.

Nacrti utvrde


Tlocrt utvrde Solin, izvor: priložio korisnik Daluka na Croinfo forumu, https://croinfo.net/forum051novi/index.php?topic=4669.0


Talijanska karta fortifikacija na Martinšćici, na ovoj karti utvrda je numerirana brojem 6, četiri strelice prikazuju položaj centralne osmatračnice, izvor: priložio korisnik Daluka na Croinfo forumu, https://croinfo.net/forum051novi/index.php?topic=4669.0

Današnje stanje utvrde

Utvrda Solin ostala je u vrlo ranom stadiju iskopa, pošto su radovi krenuli 1943. godine vjerojatno tik pred kapitulaciju Kraljevine Italije. Danas se na brdu Solin nalazi samo maleni iskop za ulaz u utvrdu te oko jedan metar tunela od ulaza. Zanimljivo je da je ispred iskopa ulaza bio srušen maleni dio stare rimske gradine na brdu kako bi se oslobodio prilaz prema ulazu u utvrdu. U blizini ulaza također se nalazi i velika mulatijera, vjerojatno namjenjena za prolazak kamiona, mulatijera otkriva i put do drugog položaja. Drugi položaj na brdu nalazi se na kraju mulatijere, na istočnom dijelu brda, to je iskop za betonski bunker za strojnice. Taj iskop izgleda kao veći poravnati teren na kojem bi se nalazio bunker, iskop je u toliko ranom stadiju da se čak nije krenuo ni kopati tunel koji bi povezivao bunker s ostatkom utvrde. Također na iskopu se nalazi mali polukružni zid od naslaganog kamenja, poput onog na iskopu od utvrde Sveti Križ 3. Centralnoj osmatračnici nema ni traga.


Lokacije iskopa na ortofotografiji terena

Otkriće utvrde

Pretpostavku da se na Solinu treblala nalaziti utvrda postavio je Vladimir Tonić već davne 2012. godine, velika mulatijera, srušeni dio rimske gradine i navodni betonski temelji za drobilicu kamena bili su dokazi za to da se ovdja trebala nalaziti utvrda. Na ljeto 2024. godine odličili smo pronaći još dokaza za izgradnju utvrde te smo otkrili iskop za bunker, a kasnije je na croinfo forumu objavljen i originalni nacrt utvrde koji je dokazao da se tu uistinu trebala nalaziti podzemna utvrda.

Galerija


Slike iskopa za ulaz utvrde


Slike srušenog dijela stare gradine ispred iskopa za ulaz


Slika komada bodljikave žice pronađenog blizu vrha brda


Slika iskopa za bunker na istočnom dijelu brda


Slike malog polukružnog zida na iskopu, možda se koristio kao improvizirani položaj za top


Slike pogleda s iskopa za bunker


Slika mulatijere koja vodi do iskopa za bunker, pogled s iskopa

Izvori

Objavio korisnik: Lijo Super Admin