Bunkeri Rijeka

Karta Enciklopedija Blog Novosti O nama Prijavi se

Sadržaj


Sklonište Braidizza (Brajdica)

Originalno ime Braidizza (V. Medagl.d'Oro)
Godina izgradnje od 1942. do 1943.
Država Kraljevina Italija
Tip fortifikacije Vojno sklonište (podzemno)
Stupanj završenosti Većinom iskopano, manjim dijelom betonirano
Kapacitet skloništa 1500 ljudi

Opis fortifikacije

Sklonište Brajdica nalazi se u stijeni u blizini skladišta na Brajdici. Sklonište ima 3 istočna ulaza koji su dostpuni i jedan zapadni koji je dostupan, između zapadnog ulaza i istočnih ulaza nalazi se jedan ulaz koji nije do kraja prokopan, ali je vjerojatno trebao služiti kao ulaz u sklonište, zapadnije od zapadnog ulaza nalazi se još jedan ulaz koji ima vrata, ali je nedostupan i zapadnije od njega vjerojatno još jedan koji je zazidan. Time je ovo sklonište vjerojatno trebalo imati 7 ulaza sveukupno. Sklonište se sastoji od centralnog tunela širine cca 3m te duljine oko 200m. Sa svake strane uz zid nalaze se betonske klupice koje se prostiru cijelom duljinom tunela. Na dijelu između prvog i drugog najistočnijeg ulaza glavni tunel se odvaja na dva uža tunela u obliku slova Y, nakon nekoliko metara dva tunela se ponovno spajaju te se na kraju nalaze dvije prostorijce koje vode do prvog najistočnijeg ulaza. Većina skloništa je samo u stadiju iskopa u stijeni, te su osim ulaznih blokova jedino dvije male prostorijce koje se nalaze kod najistočnijeg ulaza betonirane i jedan od užih hodnika između prvog i drugog najistočnijeg ulaza i mali dio kod najzapadnijeg ulaza. Ulazni blokovi su betonirani i imaju zid koji štiti od eksplozije iza samog otvora za vrata. Odmah nakon ulaznih blokova nalazi se i uski vertikalni iskop prema gore koji je vjerojatno služio za ventilaciju pošto se na vrhu nalazi otvor. Prema talijanskom izvještaju o izgradnji vojnih skloništa ovo sklonište je 1942. godine bilo označeno kao "u projektu", te su te godine vjerojatno i krenuli radovi. Moguće je da se izgradnja trajala sve do 1943. i kapitulacije Kraljevine Italije, no sklonište nikada nije bilo kompletno završeno.

Dokumenti


Talijanski izvještaj o izgradnji vojnih skloništa iz 1942. godine, izvor: priložio korisnik Daluka na Croinfo forumu, https://croinfo.net/forum051novi/index.php?topic=4476.msg117494#msg117494

Iz ovog dokumenta može se očitati stadij izgradnje koji je 1942. godine bio "u projektu" te i kapacitet skloništa koji je 1500 ljudi. Sklonište je služilo za zaštitu obližnjeg vojnog osoblja te za skladištenje zaliha i municije.

Današnje stanje skloništa

Sklonište je nažalost u dosta lošem stanju pretežito zbog ogromne količine smeća kojom su ulazi praktički zatrpani, kroz neke ulaze se ne može ni proći zbog količine smeća, iako se smeće nalazi većinom u ulaznim blokovima te je unutrašnjost relativno čista osim na jednom dijelu na sredini skloništa. Puno veći problem od smeća predstavlja poplava u nekim dijelovima skloništa, dva dijela skloništa su kompletno poplavljena, poplavljena područja se nalaze negdje na sredini u blizini jednog od ulaza te oko 20m pred zapadni kraj skloništa. Zbog izrazito lošeg mirisa dalo bi se zaključiti da se voda iz kanalizacije slijeva u sklonište. Središnju poplavu je moguće zaobići tako da se izađe van i uđe kroz sljedeći ulaz, no poplavu na zapadnom dijelu nismo mogli zaobići pošto su najzapadnija dva ulaza nedostupni tako da taj dio nismo mogli istražiti, iako se radi samo oko dvadesetak metara skloništa. Ako zanemarimo poplavljene dijelove ostatak podzemnog dijela skloništa je u relativno dobrom stanju.

Galerija


Slika tunela na središtu skloništa


Slika tunela pred križanje


Slika drugog najistočnijeg ulaza


Slike raskrižja užih tunela


Slika betonirane prostorijce pored najistočnijeg ulaza


Slike centralnog tunela gledano s istočne strane


Slika iskopa za ventilaciju pored jednog od istočnih ulaza


Slika dva istočna ulaza izvana


Slike središnjeg ulaza koji nije prokopan do kraja


Slike središnjeg tunela s zapadne strane skloništa


Slike dva zapadna ulaza izvana

Izvori

Objavio korisnik: Lijo Super Admin